16th Morecambe & Heysham Scouts

Providing information about the Troop and its Scouting Activities

Roll of Honour

2012

District Night Activity (Senior) 3rd; District Night Activity (Junior) Winners; Crew Challenge - 2nd; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Winners; Chief Scout's Gold Awards - SH, MP, MD,IH, AR; County Orienteering Competition - 1st & 2nd places, Inter Troop Trophy Winners; Bowlander Hiking Competition - 3rd; District Quiz - Runners up; District 5-a-side Football - Winners.

2011

District Night Activity - (Senior) 3rd; Crew Challenge - Winners; District Swimming Gala - 3rd place; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Winners; Chief Scout's Gold Award - DP, DS; District Camping Competition - Winners; County Orienteering Competition - 1st & 2nd places, Inter Troop Trophy Winners; Bowlander Hiking Competition - Winners; District Quiz - Winners

2010 - Lonsdale's Centenary Year

5-a-side Football - 2nd; District Night Activity - (Senior) Jt. 3rd; District Night Activity - (Junior) Winners; Crew Challenge - 2nd, 4th & 6th places; District Camping Competition - Winners; Chief Scout Bear Grylls Island Adventure - LE; Chief Scout's Gold Award - GB, AB, MT, JT; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy Winners; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Winners

2009

District Night Activity - (Senior) 3rd; District Night Activity - (Junior) Winners; Crew Challenge - 2nd & 5th places; District Camping Competition - Winners; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy Winners; Chief Scout's Gold Award - BM, LE & HB; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Winners; District Quiz - 3rd place; Bowlander Hiking Competition - 3rd place

2008

District Night Activity - (Senior) Winners; District Night Activity - (Junior) Winners; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy Winners; Crew Challenge - 3rd; District Swimming Gala - Winners; District Camping Competition - Winners; Chief Scout's Gold Awards - Frank, Tom D;
Bowlander Hiking Competition - Winners; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Jt 4th place

2007- Scouting's Centenary Year
Wow - another remarkable year !

21st World Scout Jamboree, Essex - Daniel Coulthard; District Night Activity - (Senior) Winners; District Night Activity - (Junior) 4th; Crew Challenge - Winners; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy 2nd; District Camping Competition - Winners; District Swimming Gala - Winners; Chief Scout's Gold Awards - Harry S, DC; Bowlander Hiking Competition - Winners; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) Jt Winners;

2006

District Night Activity - (Senior) 2nd; District Night Activity - (Junior) 2nd; Crew Challenge - ?; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy 2nd; Lord Derby Competition - 4th place; Bowlander Hiking Competition - 2nd place; District Hiking Competition (Senior) 4th; District Hiking Competition (Junior) Winners;

2005

District Night Activity - (Senior) 2nd; District Night Activity - (Junior) Winners; Crew Challenge: - 11/14 years - 4th; County Orienteering Competition - Inter Troop Trophy 2nd; District Swimming Gala - Runners up; District Hiking Competition (Senior) Winners; District Hiking Competition (Junior) 3rd;

2004

District Night Activity - (Senior) Winners; District Night Activity - (Junior) 2nd; Crew Challenge: - 11/14 years 2nd and 4th; County Orienteering Competition - Winners Inter Troop Trophy; District Swimming Gala - Runners up; District Camping Competition - Runners up; Chief Scout's Gold Award - MN; District Hiking Competitions - Runners up;

2003

District Night Activity - (Junior) Winners; District Night Activity - (Senior) 2nd; Crew Challenge: - 14/18 years 3rd; County Cooking Competition - 4th; Bowlander Hiking Competition - Winners; District Hiking Competitions - Winners;

2002

20th World Scout Jamboree, Thailand - Scott Cameron; District Night Activity - (Junior) Winners; District Night Activity - (Senior) 2nd; Crew Challenge: - 11/13 years 2nd, Over 13 3rd; District Swimming Gala: - 3rd place; - Winners, Group Trophy County Camping Competition - 3rd; County Orienteering Competition (Worden Park): - Winners Inter Troop Trophy; Winner, Orange Course (SC); Chief Scout's Award - JK; Chief Scout's Challenge - Sam, Jack, Nobby & James; Bowlander Hiking Competition - Winners; District Hiking Competition - Winners (Under 14);

2001

District Night Activity - Winners (Senior); District Night Activity - Winners (Junior); Crew Challenge Over 13 years - 2nd; County Orienteering Competition (Beacon Fell): - Winner, Orange Course (SC); - Winning Leader (your humble webmaster!); County Camping Competition - 2nd (Jt); District Camping Competition - Runners up; District 5-A-Side Football (Senior) - Runners up;

2000 Wow - what a year !

County First Aid Competition - Winners; District Night Activity - Winners (Senior); District Night Activity - 2nd (Junior); Crew Challenge - Winners Over 13; Crew Challenge - Winners Under 13; District Swimming Gala - 2nd; County Camping Competition - 2nd; District Camping Comp. - Winners; Chief Scout's Challenge - John, Jason, Andrew & Paul; District Annual Trophy - Winners; Bowlander Hiking Competition - Winners; Acorn Challenge - 3rd; District Hiking Competitions - Winners; County Orienteering Competition - Winners Inter Troop Trophy; Chief Scout's Award - John G; District 5-A-Side Football (U 13) - Winners; Chief Scout's Award - Graham J; District First Aid Competition - 2nd;

1999

Chief Scout's Award - Tim W; District Night Activity - Winners; Crew Challenge - Winners Over 13; County Camping Competition - 4th; District Backwoods Cooking Competition - Winners; Revenge Leaders' Challenge - Winners; District Annual Trophy - Winners; Lord Derby Regional Adventure Competition - 6th; Bowlander Hiking Competition - 4th; County Orienteering Competition - Winners Inter Troop Trophy; Acorn Challenge - Joint Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; Chief Scout's Award - Stephen N;

1998

District Night Activity - Winners; Crew Challenge - Winners Under 13; Chief Scout's Award - Russell G; County Camping Competition - 2nd; Chief Scout's Challenge; District Annual Trophy - Winners; Lord Derby Adventure Competition - 2nd; Acorn Challenge - Winners; County Orienteering Comp. - Winner Orange Course; District Hiking Competitions - Winners;

1997

Guard of Honour: - Visit by HRH Princess Alexandra to Lancaster Museum; District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Annual Trophy - Winners; Acorn Challenge - 2nd; County Orienteering Competition - Winners Inter Troop Trophy;

1996

District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners;

1995

District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - Joint Winners; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners; District Swimming Gala - Winners; Bowlander Hiking Competition - 2nd;

1994

County Camping Comp. - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners;

1993

County Camping Comp. - 2nd; District Camping Comp. - Winner;s District Annual Trophy - Winners;

1992

District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - 3rd; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners;

1991

District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - 2nd; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners;

1990

District Night Activity - Winners; Regional Backwoods Cooking Comp. - 2nd; County Camping Comp. - 3rd; County Backwoods Cooking Comp. - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners;

1989

District Night Activity - Winners; County Camping Comp. - 3rd; District Camping Comp. - Winners; District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competitions - Winners;

1988

District Night Activity - Winners; District Camping Comp. - Winners;

1987

16th World Scout Jamboree, NSW, Australia - Jeremy Aveyard; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Annual Trophy - Winners (Joint);

1986

District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Sports - Winners.

1985

District Night Activity - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Sports - Jt Winners.

1984

District Annual Trophy - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Sports - Winners.

1983

15th World Scout Jamboree, Canada - Ed Currie; County Camping Comp. - 3rd; District Annual Trophy - Winners; District Swimming Gala - Winners; District Hiking Competition (Senior) - Winners; District Sports - Winners.

1982

County Camping Comp. - 2nd; District Sports - Winners.

1981

County Camping Comp. - 2nd; District Swimming Gala - Winners; Opening of new HQ by HRH Princess Alexandra; District Hiking Competition (Senior) - Winners (Joint);

1980

County Camping Comp. - 4th; District Annual Trophy - Winners;

1979

County Camping Comp. - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Cyclo-Cross - Winner;

1978

County Camping Comp. - Winners; District Camping Comp. - Winners; District Sports - Winners.

1977

District Night Activity - Winners; Chief Scout's Award - Andrew Blenkinship, Michael Fisher, Mark Manning, Ian Newton, Mark Pearson & Graham Wilson.

1966

Lakeland International Camp - Challenge Competition, Winners

1964

District Cooking Competition, SilverHelme - 1st, 2nd & 3rd

1950

Lupton Trophy (Patrol camping) - Winners; Walker Trophy (2nd class work) - Winners. Trophy presented in memory of Colin Walker (d. 1949) by Mrs Walker.